Giant Eagle Matchup 12/8 – 12/13

0 Flares 0 Flares ×

Thanks for this Matchup goes to: Lady Savings

You can load Cellfire, GE eOffers, Shortcuts, PGeSaver AND SavingStar Coupons to your Rewards Card. eCoupons do not double and each one only comes off once.  They also can no longer be stacked with a paper manufacturer coupon.  Lady Savings has a good Giant Eagle Beginners post here, and another article about shelf price here.   You are limited to 12 “like” coupons during a 24 hour period and only 2 “like” internet printed coupons per transaction (YMMV on this one – some may only allow 2/day)  Giant Eagle doubles coupons up to 99¢ everyday (99¢/1 Coupon = $1.98/1!)  Be sure to check out our Giant Eagle Forum for even more deals, and check out the Giant Eagle Coupon Policy.

Key: *** Good Deals, **** Great Deals, ***** Cuckoo ( Stock Up!)

$5 OYNO wyb $25 in participating products below
*Remember that “Shelf Price” may not work so if you want a sure thing, go by sale price.  Mix & Match to get the best deal! Also, this deal may or may not print multiples in one transaction.  I’ll update once I find out.
Folgers Coffee 22.6 to 33.9oz (excludes Columbian) $8.99 (Up to $13.29 Shelf)

$1/2 or 25¢/1 from 12/4 RP
Final Price: As low as $5.99 each wyb 2 after catalina IF working on shelf price.

Folgers K-Cups $7.99 (Up to  $9.99 Shelf)
$1/1 from 11/13 RP
Final Price: As low as $5.32 each wyb 3 after catalina IF working on shelf price.

Dunkin’ Donuts Coffee $7.99 (Up to $9.99 Shelf)
75¢/1 from 12/4 RP
$1/1 Printable
Final Price: As low as $4.82 each wyb 3 after catalina IF working on shelf price.

Pillsbury Flour $2.50 (Up to $3.19 Shelf)
Final Price: As low as $1.88 each wyb 8 after catalina IF working on Shelf price

Robin Hood Flour $2.50 (Up to $3.19 Shelf)
Final Price: As low as $1.88 each wyb 8 after catalina IF working on Shelf price

Eagle Brand Sweetened Condensed Milk $3 (Up to $3.19 Shelf)
55¢/1 or $1/2 from 11/6 RP
Final Price: As low as $1.28 each wyb 8 after catalina IF working on Shelf Price.

Jif Peanut Butter 28oz $4 (Up to $5.79 Shelf)
Final Price: As low as $3 each wyb 5 after catalina IF working on shelf price.

Pillsbury Cake Mix $1 (Up to $1.39 Shelf)
Final Price: 72¢ each wyb 18 after catalina IF working on shelf price

Pillsbury Frosting 3 for $5 ($1.67 each) (No Giant Eagle Card Shown in my ad)
$1/2 or 35¢/1 from 11/6 RP
Final Price: As low as 77¢ each wyb 15 after catalina (using only 12 coupons)

Crisco Oil $3.49 (Up to $5.99 Shelf)
$1/1 or $1/2 from 11/6 RP
Final Price: As low as $1.49 each wyb 5 after catalina IF working on shelf price.

$2 Off Instantly wyb 4
Marzetti Salad Dressing 4 for $10 (-$2) = 4 for $8

75¢/1 or 50¢/1 from 11/13 SS
Final Price: As low as 50¢ each!

$2 Off Instantly wyb 4
Classico Pasta Sauce or Basil Pesto 4 for $10 (-$2) = 4 for $8

FREE Mt. Dew 2L instantly wyb 4 Pepsi or Mt. Dew 2L
Pepsi or Mt. Dew 2L 4 for $5 (+1 Free Mt. Dew) = 5 for $5

10¢ Bonus Fuelperks wyb 3 participating products below
Snyder’s of Hanover Pretzels or Tortilla Chips 3 for $9
$1/1 or $1/2 Pretzel Pieces or Sandwiches (IF included) from 12/4 SS
Final Price: As low as $2 each plus 10¢ bonus fuelperks wyb 3 (Up to $3 value)  = it’s like getting them for $1 each IF Pretzel pieces or Sandwiches are included.

$1 Off Instantly wyb 2
Pepperidge Farm Swirl Bread 2 for $6 (-$1) = 2 for $5

40¢/1 or 75¢/2 from 11/13 SS
Final Price: As low as $1.70 each wyb 2!

$2 Off Instantly wyb 2
Lipton Iced Tea .5L 12 pks or 16oz 6pks 2 for $10 (-$2) = 2 for $8

$1/2 or 25¢/1 from 11/13 RP
Final Price: $3.50 each wyb 2

$5 Off Instatnly wyb 20
Del Monte Canned Vegetables 20 for $15 (-$5) = 20 for $10

College Inn Broth 14.5oz 20 for $15 (-$5) = 20 for $10

1 FREE Instantly wyb 3
Coke or Sprite 12pks or 8pks 3 for $12 (+1 FREE) = 4 for $12

10¢ Bonus Fuelperks wyb 4
Hershey’s Holiday Milk Chocolate Kisses 2 for $5
$1/2 or $1/3 from 11/20 SS or 11/13 SS
Final Price: As low as $2 each plus 10¢ bonus fuelperks wyb 4 (Up to $3 Value) = it’s like paying $1.25 each!

Grocery

Campbell’s Chunky Soup or Bowls $1.50
50¢/4 from 12/4 SS
50¢/3 SavingStar Deposit
Final Price: $1.25 each plus 50¢ SavingStar Deposit wyb 4

Green Giant Boxed Vegetables $1
60¢/3 or $1/3 from 11/13 GM
Final Price: As low as 60¢ each wyb 3!

General Mills Honey Nut Cheerios $2.50
$1.10/3 Printable
$1/3 Printable
$1/2 Printable
Final Price: As low as $2

General Mills Reese’s Puffs $2.50
$1.10/3 Printable
$1/3 Printable
$1/2 Printable
Final Price: As low as $2

Sara Lee Oven Fresh Pies B1G1 FREE (Save up to $7.28) = $3.64 each
$1/1 from 10/23 RP
Final Price: $2.64

Hanover Gold or Silver Line Vegetables $1.67
$1/3 Printable
$1/2 from 11/6 RP
Final Price: As low as $1.17

Rhodes Warm-N-Serv Rolls $2.50
$1/1 Printable
75¢/1 or $1/2 from 9/18 RP
Final Price: As low as $1

Pillsbury Grands! or Simply Biscuits $1.67
30¢/2 Printable, Printable, Printable
30¢/1 from 12/4 SS
30¢/2 from 11/20 SS
40¢/3 or 30¢/2  from 11/13 GM
30¢/2 from 10/23 SS
40¢/2 Box Tops, Pillsbury.com
Final Price: As low as $1.07

Knorr Homestyle Stock 4pks $2.99
$1.25/1 from 11/13 RP (exp 12/11)
Final Price: $1.74

Hungry Jack Mash’d Potatoes $1
$1/2 from 11/6 RP
Final Price: 50¢ each!

Fisher Baking Walnuts, Pecans or Almonds 20% Off
$1/1 from 11/13 SS or 10/9 SS (exp 12/9)
Final Price: ?

Hershey’s Baking Chips $2.25
$1/2 from 11/13 SS
Final Price: $1.75

Nabisco Oreos, Newtons or HoneyMaid Grahams $3
$1/2 or 75¢/2 Nabisco Crackers from 11/13 SS
$1/2 crackers Printable
Final Price: $2.25 (if this coupon is for grahams)

Keebler Fudge Shoppe, Vanilla Wafers or Club Crackers $2.50
$1/2 crackers from 11/13 RP
$1/2 crackers Printable
$1/2 Cookies SavingStar Deposit
Final Price: As low as $2

Chex Snack Mix or Bugles $2
$1/2 from 10/23 SS
Final Price: $1.50

Welch’s Sparkling Grape Juice $3
$1/2 from 11/13 SS
Final Price: $2.50

Post Honey Bunches of Oats Cereal $2.50
$1/2 from 11/6 SS
Final Price: $2

Juicy Juice $2.50
50¢/1 Printable
Final Price: $1.50

Log Cabin Syrup $3.99
50¢/1 All You September
Final Price: $2.99

Lipton Tea Bags 100ct. $3
$1/2 or 25¢/1 from 11/13 RP
Final Price: $2.50

Uncle Ben’s Ready Rice $1
Buy 4-7 and get $1 OYNO
Buy 8 or more and get $2 OYNO
Final Price: 75¢ each wyb 4 or $8 after catalina

**There is a $1/2 Wild Grain and Long Rice coupon in the 11/6 RP.  These come in the box, however, there is a Ready Rice Pouch that is called “Long Grain & Wild” which this coupon may be valid for.  I’m undecided about this one and I don’t want to tell you to use a coupon that wasn’t meant for a product.  If you decide this coupon is for this product, you can get the deal below:

Uncle Ben’s Ready Rice $1
Buy 4 Long Grain & Wild = $4

Use: $1/2 from 11/6 RP
Pay $2 and get $1 OYNO
Final Price: 25¢ each!

Hunt’s Canned Tomatoes $1
60¢/3, 40¢/2 or $1/3 Printable
Final Price: 60¢ each!

Bob Evans Express Pre-Cooked Links or Patties $1.99
75¢/2 Printable
55¢/2 from 11/13 SS
$1/2 Printable
Final Price: As low as $1.24

Al Fresco Sausage $3.99
$1/1 Printable
Final Price: $2.99

Hillshire Farm Cocktails $3.50
$1/2 or 75¢/2 from 11/13 RP
55¢/1 Printable
Final Price: $2.40

Hillshire Farm Rope Polska Kielbasa or Smoke Sausage B1G1 FREE
75¢/2 or $1/2 from 11/13 RP
Final Price:?

Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice $3
$1/1 Facebook (still available?)
Final Price: $2

Coffee-mate Flavored Coffee Creamer $1.50
75¢/1 Printable
50¢/1 or 55¢/1 from 10/30 RP
75¢/2 Printable
Final Price: As low as FREE!

Kozy Shack Pudding $3
75¢/1 or $1.25/2 from 9/11 SS (exp 12/10)
Final Price: As low as $1.50

YoCrunch Yogurt Cups 10 for $6
50¢/5 Printable
Final Price: 40¢ each

Yoplait YoPlus or Kids Yogurt 4 pks $1.67
75¢/2 or $1/2 Kids from 11/6 SS
Final Price: 92¢

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza $6
$1/1 from 11/13 RP
Final Price: $5

Mrs. T’s Pierogies $2
$1/1, $1/2 or $1/3 from 10/2 RP
$1/2 from All You October
Final Price: As low as $1 (Pitt got the $1/3 coupon…)

Tyson Bagged Chicken $6.99
75¢/1 from 10/2 SS
Final Price: $5.49

Hot or Lean Pockets $2
$1/3 Printable (zip 98037)
Final Price: $1.67

Eggo Family Size Waffles $5
50¢/3 Printable (Kellogg’s)
$1/3 SavingStar
Final Price: $4.34

Jimmy Dean Breakfast Sandwiches $6
55¢/1 Printable
Final Price: $4.90

State Fair Mini Corn Dogs $6
$1/2 Printable
Final Price: $5.50

On-Cor Traditionals $2.50
$1/2 from 11/6 SS
Final Price: $2

Mezzetta Pasta Sauce B1G1 FREE (Save up to $6.98) = $3.49 each
50¢/1 from All You August (many of these start with 9, but I believe this one start with 5 and will double)
Final Price: $2.49 each

Mezzetta Peppers $1.50
50¢/1 from All You August
Final Price: 50¢

Mezzetta Olives $3.99
50¢/1 from All You August
Final Price: $2.99

Grande Tortilla Chips $2.50
$1/1 from 9/11 SS
Final Price: $1.50

Household/Personal Care

$5 OYNO wyb $20 of the following:
Purex Liquid Laundry Detergent $7.99
($10.19 shelf)
Final Price: As low as $5.49 each wyb 2 after catalina IF working on shelf price.

Soft Scrub Liquid, Gel or Triggers $2.50 (up to $3.89 shelf)
50¢/1 Soft Scrub Cleanser
75¢/1 Soft Scrub Total Cleanser
Final Price: 83¢ each wyb 5 and use (2) 50¢/1 coupons and (2) 75¢/1 coupons after catalina IF working on shelf price.

Renuzit Adjustable 3 pk $2.50 (up to $3.89 shelf)
Final Price:  $1.67 each wyb 6 after catalina IF working on shelf price

Dial 8 Bars of Soap $3.50 (up to $5.29 shelf)
Final Price: $2.25 each wyb 4 after catalina IF working on shelf price  (28¢/bar!)

Dial Body Wash $3.50 (up to $5.29 shelf)
Final Price: $2.25 each wyb 4 after catalina IF working on shelf price

Nutriskin Lotion $3.50 (up to $5.29 shelf)
$1/1 Facebook, 12/11 RP
Final Price:  As low as $1.75 each wyb 4 after catatlina (using 2 coupons) IF working on shelf price

Nutriskin Refills $3.50 (up to $5.29 shelf)
$1/1 from 12/11 RP
Final Price: $1.25 each wyb 4 after catalina IF working on shelf price

10¢ fuelperks! ($3 wyb 30 gallons) wyb ANY 80 ct or larger Excedrin
Excedrin Varieties 80-200 ct, 10% Off
$2/1 Printable
$1.50/1 from 9/18 SS
$2/1 from 12/4 SS
$4/2 from 12/4 SS
Final Price: ?

$3 OYNO wyb 2 of the following
Quilted Northern, 9 mega or 12 double rolls $6.49

Final Price: $4.99 wyb 2 after catalina

Brawny Paper Towels, 6 big or 8 regular $6.49
$1/1 Printable (90210), Facebook printable
55¢/1 Printable (90210)
50¢/1 from 9/25 SS
Final Price: ala $3.89 wyb 2 after catalina

$2 OYNO wyb 3 of the following:
Ziploc Containers $2.79
$1.50/2 Recycle Bank, Various Oct. Magazines
Final Price: $1.54 each wyb 3 after catalina

Ziploc Freezer or Storage Bags $2.79
$1/2 Recycle Bank, Various Oct.Magazines
Final Price: $1.79 each wyb 3 after catalina

Mardi Gras Napkins $3.50
55¢/1 from 10/2 RP
Final Price: $2.40

Vanity Fair Napkins $3.50
$1/2 from 10/23 RP
$1.25/2 from 10/23 RP
55¢/1 Sept. Women’s Day or Cooking Light
Final Price: ala $2.40

Kleenex Facial Tissue $1.25
50¢/3 from 12/4 SS
Final Price: 92¢ each

Glade Candles, Plug-in Refills, or Scented Oil Refills $3
$1/2 from 12/4 SS
$1.25/2 candles from 12/4 SS
75¢/2 oil refills from 12/4 SS
$1/2 Printable, printablee
$2/2 Various Oct/Nov Magazines
Final Price: ala $2

Lysol Wipes, Spray, or Neutra Air Aerosol $4.99
$1/1 Wipes Oct. All You Facebook printable
50¢/1 spray or Neutra Air printable
50¢/2 wipes printable
Final Price: ala $3.99

Baby

Pampers Baby Dry Swaddlers or Cruisers Box $24.99
$1/1 from 11/27 PG, Giant Eagle eOffer
Final Price: $23.99

Pampers Box of Wipes $9.49
$2/2 from 11/27 PG
Final Price: $8.49 each

$5 OFF Instantly wyb 2
Enfamil Gentlease Premium, Newborn, Lipil or Prosobee Powder
$5/2 from 10/23 SS
Final Price: $17.49 wyb 2

$10 Off Instantly wyb 2
Enfamil Premium or Gentlease Lipil Powder Refill Box

$5/2 from 10/23 SS
Final Price: $25.49 wyb 2

Pet

5 FREE Instantly wyb 25
Friskies Canned Cat Food 25 for $11 (+5 FREE) = 30 for $11
$1/36 from 10/30 RP
Final Price: ala 34¢ each wyb 36

Milo’s Kitchen Dog Treats $2.50
$1.50/1 printable
$1/1 from 11/6 RP
Final Price: ala $1

Milk Bones Dog Treats $2.50
$1/1 printable
$2.50/3 from 10/9 RP (exp 12/9)
$1.50/2 from 10/9 RP (exp 12/9)
$1.50/2 from 11/6 RP
Final Price: ala $1.50 each

Purina Dog Chow, 17-20 lb, $10.99
$2/1 Complete & Balanced, 20 lb printable
$2/1 printable (IE) , printable (IE)
FP: $8.99

Friskies Dry Cat Food, 16 lb $10.99
50¢/1 from 10/30 RP
Final Price: $9.99

Iams Dry Dog Food $17.99
$1/1 Giant Eagle eOffer
Final Price: $16.99

T Bonz Dog Treats $2.75
$2.50/2 from 9/11 RP (exp 12/11)
Final Price: $1.50

Iams Cat Food $6.99
$1/1 Giant Eagle eOffer
Final Price: $5.99

Pantene Shampoo or Conditioner $5.99
$3/2 from 11/27 PG
$3/2 Shampoos Giant Eagle eOffer
Final Price: $4.49 each

Finesse Shampoo or Conditioner $2
$1/1 from 10/16 SS
Final Price: $1

L’Oreal EverPure, EverStrong or EverSleek Hair Care $5.99
$1/1 from 10/23 RP
Final Price: $4.99

Garnier Nutrisse or Herbashine $5
$1/1 from 11/13 RP
Final Price: $4

Olay Regenerist Facial Skin Care $19.99
$3/1 from 11/27 PG, Giant Eagle eOffer
B1 Regenerist Facial Skin Care G1 Olay Body Wash FREE from 11/27 PG
Final Price: $16.99, plus FREE Body Wash

L’Oreal Preference, Feria, or Healthy Look Sublime $6.99
$2/1 Preference from 11/6 RP
$2/1 L’Oreal Shade of Feria
Final Price: $4.99

Almay $2 Off
$1/1 from 10/9 Walmart ad
Final Price: ?

Nivea Lip Care, Hand or Body Lotion, Body Wash $1 Off
$1/1 Sunkist Radiant Facebook printable
$1/1 Nivea For Men Body Wash printable

$1/1 Nivea Lip Care Product, Facebook Printable
$1/1 lotion from 12/4 RP
$3/2 Lipcare from 12/4 RP
Final Price: ?

KY Personal Lubricant $2 Off
$2/1 from Oct. All You, printable
Final Price: ?

Zicam $1 Off
$2/1 from 10.23 SS
Final Price:?

Pepcid $1 Off
$3/1 Printable
$2/1 from 11/6 SS
Final Price: ?

Delsym, Mucinex, Children’s Delsym ro Mucinex $1 Off
$1/1 Mucinex from 11/13 SS, Facebook printable
$1/1 Delsym Printable, printable (IE)
Final Price: ?

Colgate Toothpaste $1.50
50¢/1 from 12/4 SS
Final Price: 50¢

Colgate Total or Wave Toothbrush $1.50
40¢/1 from 12/4 SS
Final Price: 70¢

Colgate Wisp $1.50
50¢/1 printable
Final Price: 50¢

Colgate Premium Toothpaste $3
$1/1 Sensitive SavingStarPrintable, printable
$1/1 Optic Nov.All You
$1/1 Dec. All You
$1.50/1 Optic 11/13 SS
Final Price: $1.50

Colgate 360 Toothbrush $3
75¢/1 printable
Final Price: $1.50

Listerine or Smart Rinse $4
$1/1 from various Sept/Oct. magazines, 1/9 SS, 4/17 SS, 5/22 SS, 10/9 RP
$1/1 Smart Rinse Printable
$1.25/1 Smart Rinse Printable
$3/3 from 1/9 SS, 4/17 SS
$1.50/2 from 1/9 SS, 4/17 SS
$2.50/2 from 4/17 SS
50¢/1 from 1/9 SS, 4/17 SS, 5/22 SS, 10/9 RP
Final Price: ala $2.75 each

Reach Toothbrushes or Floss $3
$3/3 from 1/9 SS, 4/17 SS
$1.50/2 from 1/9 SS, 4/17 SS
50¢/1 from 1/9 SS, 4/17 SS, 5/22 SS, 10/9 RP
Final Price: ala $2

Orajel Toddler $2.50
$1/1 from 10/23 SS printable, Printable
Final Price: $1.50

Arm & Hammer Spinbrush $6.99
$2/1 printable
, printable
$1/1 from 10/23 SS
Final Price: $4.99

Duracell Coppertop AA or AAA 16 pk, C or D 8 pk, 9Volt 2pk $10
75¢/1 from 11/27 PG
$1.50/1 Giant Eagle eOffer
Final Price: $8.50

20¢ fuelperks! wyb $50 of Gift Cards

I’m Tammy and my blog is Lady Savings.  It doesn’t matter if you are living paycheck to paycheck or have plenty of money, nobody likes to pay more than they have to on everyday personal items and groceries!   Saving money where you can allows you to use that money on other things you really need or just want.  Don’t forget to check out the Coupon Database App by Lady Savings for Iphone or Android to look up available coupons you may have in your binder, envelopes, etc!  Come visit me on Lady Savings as we save together!

0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 StumbleUpon 0 LinkedIn 0 Email Email to a friend 0 Flares ×

Leave a Comment

0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 StumbleUpon 0 LinkedIn 0 Email Email to a friend 0 Flares ×