Welcome to WeUseCoupons.com
WeUseCoupons.com
Home Register Forum Coupon Database Beginners Arcade Search Today's Posts Mark Forums Read Affiliates Contact
All times are GMT -4. The time now is 05:53 AM.
 »   WeUseCoupons.com » Deal Locator » Grocery Stores » Safeway » My Safeway Trip
Subscribe to WUC and get Daily Updates in your Inbox Facebook



Reply
 
Thread Tools Display Modes
  post #1  
Old 03-14-2013, 02:21 PM
CCasad2012 CCasad2012 is offline
Member
Trader Feedback: (0), 0%
 
About
Join Date: Nov 2012
Posts: 21
Thanks: 0
Thanked 61 Times in 21 Posts
LoL's: 0
LoL'd at 0 Times in 0 Posts
CCasad2012 will become famous soon enough
Default Safeway trip on 3/13/2013

In my opinion I did good for this trip, would love to here what everyone thinks.

I also don't have a picture to add to this so I am sorry

This shopping trip was on 03/13/2013

2 Trident gum (3 packs in 1 package so 6 packs in total)
Reg price $2.99 each
On sale for B1G1

Total = 2.99

2 Yo Crunch with Maple Waffle
Reg price $2.99 each
Was %50 off to make them $1.49 each

Total = $2.98

10 Yoplait Yogurt
Reg Price 10 for $6
On sale for 10 for $5

Total = $5

1 Gallon of Milk, Pantry Essentals
Reg Price $2.59
J4U Personalized $2.29

1 Safeway Mouth Wash (1 litter)
Reg price $3.99
On Sale For $1.99
J4U Store eCpn $1.00 off

Total = $0.99

4 Express Salads (12 oz bags)(48 oz in all)
Reg Price $1.49 each
J4U Personalized $0.79
Used 1 Express Salad coupon for $0.55 of any size.

Total = $2.61 (for a 3lb/48oz bag it was $2.99)


Total Before Coupons and Card Savings = $31.08

Total After Coupons and Card Savings = $16.94

Savings of 46%

I would love to read what people thought and if there were any paper coupons I missed that I could of used.
Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to CCasad2012 For This Useful Post:
<
  post #2  
Old 03-14-2013, 02:32 PM
CouponAmyD CouponAmyD is offline
WUCkie
CouponAmyD's WishList
Trader Feedback: (123), 100%
 
About
Join Date: Nov 2011
Location: West Virginia
Posts: 7,110
Thanks: 16,764
Thanked 14,839 Times in 5,775 Posts
My Mood:
LoL's: 519
LoL'd at 385 Times in 181 Posts
CouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holic
Default

Looks awesome! I'm jealous of the price you paid for milk! Thanks for sharing.



Reply With Quote Send a private message to %1$s
The Following User Says Thank You to CouponAmyD For This Useful Post:
  post #3  
Old 03-15-2013, 08:35 AM
CouponAmyD CouponAmyD is offline
WUCkie
CouponAmyD's WishList
Trader Feedback: (123), 100%
 
About
Join Date: Nov 2011
Location: West Virginia
Posts: 7,110
Thanks: 16,764
Thanked 14,839 Times in 5,775 Posts
My Mood:
LoL's: 519
LoL'd at 385 Times in 181 Posts
CouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holicCouponAmyD User is a Shop-a-holic
Default

Quote:
Originally Posted by things4ak View Post
I did okay yesterday at Safeway as well. I have not been shopping at Safeway for a while and decided to check my Just4U coupons and holy moly - got a "save $5 with $20 purchase" unlimited personalized coupon until 3/19/13. So, that got me interested in going shopping at Safeway since that $5 off of $20 makes a lot of difference. I've been going to Fresh and Easy since they always have a $5 off of $25 - the coupons come in the mail for us here.

Here is my small haul at Safeway yesterday 3/13:
Sweet Pickle Relish
Reg Price $3.99
Club price $ 3.59 (yes, this is still expensive for sweet relish but I love this brand - coupon or not)

Best Food Mayo (with Olive Oil)
Reg Price $5.59
Club price $3.99 (again, I had no other coupons but really really like the taste of Best Food's Olive Oil Mayo - so I splurged a little here)

Kleenex Tissue (100 ct) bought 2
Reg Price $2.58
Club price $1.00 each
J4U price $ .50 each

Whole Chicken on sale for 99 cents per pound:
Got 4 chickens totaled $22.31 (saving more than $20 from regular price)

Then got $5 off my total purchase - Paid $27.36 for all of the above.
According to the receipt - I saved 53%

I did not use any other coupons - just used my club card and loaded the digital coupons that I wanted to use.

I might go shopping again on the weekend for the $5 specials and use the $5 off of $20 again since it is unlimited until 3/19.
Awesome price on the tissues! Thanks for sharing.



Reply With Quote Send a private message to %1$s
The Following User Says Thank You to CouponAmyD For This Useful Post:
  post #4  
Old 03-15-2013, 10:35 AM
gingersnap61's Avatar
gingersnap61 gingersnap61 is online now
Moderator
gingersnap61's WishList
Trader Feedback: (95), 100%
 
About
Join Date: Mar 2009
Location: Gresham, Oregon
gingersnap61's YTD Savings: Lots of $'s
Posts: 26,519
Thanks: 107,274
Thanked 54,728 Times in 21,330 Posts
LoL's: 3,144
LoL'd at 1,442 Times in 709 Posts
gingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holicgingersnap61 User is a Shop-a-holic
Default

Quote:
Originally Posted by CCasad2012 View Post
In my opinion I did good for this trip, would love to here what everyone thinks.

I also don't have a picture to add to this so I am sorry

This shopping trip was on 03/13/2013

2 Trident gum (3 packs in 1 package so 6 packs in total)
Reg price $2.99 each
On sale for B1G1

Total = 2.99

2 Yo Crunch with Maple Waffle
Reg price $2.99 each
Was %50 off to make them $1.49 each

Total = $2.98

10 Yoplait Yogurt
Reg Price 10 for $6
On sale for 10 for $5

Total = $5

1 Gallon of Milk, Pantry Essentals
Reg Price $2.59
J4U Personalized $2.29

1 Safeway Mouth Wash (1 litter)
Reg price $3.99
On Sale For $1.99
J4U Store eCpn $1.00 off

Total = $0.99

4 Express Salads (12 oz bags)(48 oz in all)
Reg Price $1.49 each
J4U Personalized $0.79
Used 1 Express Salad coupon for $0.55 of any size.

Total = $2.61 (for a 3lb/48oz bag it was $2.99)


Total Before Coupons and Card Savings = $31.08

Total After Coupons and Card Savings = $16.94

Savings of 46%

I would love to read what people thought and if there were any paper coupons I missed that I could of used.

You did great! Good deal on Express Salad.

I've found Yo Crunch with Maple Waffle with 50% off stickers at my store last week so I got one to try. I don't think I'd buy this yogurt at full price. Did you like it?

Sign up for Ebates.com and get paid to shop online. Ebates.com is the leading cash back shopping site with over 1,200 stores and 5,000 coupons. Join free now.

Reply With Quote Send a private message to %1$s
The Following User Says Thank You to gingersnap61 For This Useful Post:
  post #5  
Old 03-15-2013, 12:59 PM
CCasad2012 CCasad2012 is offline
Member
Trader Feedback: (0), 0%
 
About
Join Date: Nov 2012
Posts: 21
Thanks: 0
Thanked 61 Times in 21 Posts
LoL's: 0
LoL'd at 0 Times in 0 Posts
CCasad2012 will become famous soon enough
Default

I like the Yo Crunch in my opinion. I will be going on a diet on Monday that will not allow me to have any grains. So it will be yogurt for me from then on.
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to CCasad2012 For This Useful Post:
  post #6  
Old 04-12-2013, 03:34 PM
cheetahlover12 cheetahlover12 is offline
Junior Member
Trader Feedback: (0), 0%
 
About
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
LoL's: 0
LoL'd at 0 Times in 0 Posts
cheetahlover12 is on a distinguished road
Default

wow your milk is so cheap. I live in Hawaii and ours is usualy over $4 per gallon. For my J4U, I get my gallon for $4.49
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to cheetahlover12 For This Useful Post:
Reply

Tags
safeway, trip

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump